Wstęp

Przed nami okres przedświąteczny, dla wielu z nas czas zwalnia i przestajemy się przejmować takimi sprawami jak np. wyniki w amatorsko uprawianych przez nas sportach.

Może się natomiast zdarzyć, że poszukujecie prezentów pod choinkę dla waszych Babć i Dziadków i pewnie mało komu przechodzi przez myśl aby kupić seniorom kreatynę.

Wydaje się, że suplement, który głównie służy sympatykom sportów siłowych do zwiększania siły i budowania masy mięśniowej to ostatnia rzecz, którą chce zobaczyć pod choinką twoja Babcia czy Dziadek.

Mięśnie i Kości.

Jest jednak jedna rzecz, która łączy obie te grupy i jest to chęć posiadania większej siły. O ile fani fitnessu i siłowni są tego w pełni świadomi to Seniorzy najczęściej nie zdają sobie sprawy jak ważna jest dla nich siła mięśniowa.

Gdy się starzejemy dochodzi to zjawiska Sarkopenii, w siłownianym slangu „spadków”, czyli krótko mówiąc ubywa nam mięśni. Spada też poziom aktywności fizycznej, gęstość kości i siły. Wszystkie te czynniki razem są bardzo istotne w zachowaniu zdrowia starczych osób.

Badania[1] pokazują, że długość i jakość życia osób w podeszłym wieku jest powiązana m.in. z siłą nóg i chwytu. Osoby posiadające bardziej umięśnione ciało dzięki sprawnemu aparatowi ruchu są mniej narażone na urazy i złamania, które często są przyczynami unieruchomienia osób starszych, a unieruchomione osoby starsze najczęściej żyją znacznie krócej od tych aktywnych fizycznie i ,co ważne, społecznie. Dodatkowym benefitem zwiększonej masy mięśniowej jest większa aktywność za czym idzie większa niezależność, która pozytywnie wpływa na sferę psychiczną starszych osób.

Suplementacja kreatyną u osób w podeszłym wieku wykazała [2] możliwości znaczącego spowolnienia sarkopenii lub nawet zatrzymania tego zjawiska. O ile nie ma więc innych przeciwwskazań zalecana jest suplementacja 2-3 g kreatyny dziennie najlepiej w rozszerzeniu o ćwiczenia siłowe, co dodatkowo może nam zachować lub nawet zwiększyć gęstość kości i być może uniknąć osteoporozy.

Mózg.

Kolejnym zjawiskiem, które dotyka znaczną części starszej części populacji są tzw. choroby neurodegeneracyjne jak np. demencja.

Najłagodniejsze objawy demencji można z łatwością zauważyć u większości starszych osób i pomimo, że może nam się wydawać, iż taki już „urok seniorów” i o wielu rzeczach zapominają, lubią się powtarzać to może to prowadzić do poważnych kłopotów w życiu codziennym. Poza zmianą stylu życia i poprawieniem diety znaczącym narzędziem do poprawy pracy mózgu naszych seniorów jest właśnie kreatyna. Badania [2,3] wyraźnie pokazują, że kreatyna pozwala na poprawę pamięci krótkotrwałej. Gdy spożywamy ten suplement komórki mózgowe są w stanie gromadzić więcej kreatyny co z wiekiem bywa utrudnione. Deficyty kreatyny w mózgu są często powiązane z wieloma dysfunkcjami naszego umysłu czy nawet depresją, która bardzo często dotyka osoby w podeszłym wieku.

Istnieje duża szansa, że również seniorzy z waszej rodziny skorzystają ze stosowania tego suplementu i jakość ich życia zauważalnie wzrośnie. Być może dzięki suplementacji pewnego dnia nie zapomną czy w dobrej kolejności przyjęli leki albo jak macie na imię. Pozytywny wpływ kreatyny na pamięć krótkotrwałą to jeden z największych benefitów jej stosowania.

Serce i naczynia krwionośne.

Zapewne wiele osób obawia się o serce i układ krwionośny seniorów, zwłaszcza w kontekście suplementacji środka, którego przecież używają ogromni kulturyści. Dochodzi do tego, że niektóre osoby mylą kreatynę ze środkami anaboliczno-androgennymi, które faktycznie niosą za sobą ogromne ryzyko zdrowotne.

Dostępna literatura [4] wskazuje na to, że kreatyna jest środkiem bezpiecznym do użycia dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi. Istnieją nawet pojedyncze publikacje, gdzie wykazano obniżenie ciśnienia krwi lub poprawę przepływu krwi przy suplementacji kreatyną w połączeniu z treningiem oporowym. Sama kreatyna w niektórych przypadkach poprawiała funkcjonowanie serca.

W kilku publikacjach odnotowano potencjalny wpływ na pojawienie się palpitacji, ale tylko u osób u których już wcześniej takowe występowały.

Bezpieczeństwo.

Jedynym stanem chorobowym, który może również występować u seniorów i który jest przeciwskazaniem do stosowanie kreatyny są przewlekłe choroby nerek. [5]

Jeżeli na poważnie myślisz o zakupie takiego prezentu dla bliskiej osoby to podaj mu ten artykuł.

A jeżeli przekonałeś/aś seniora do stosowania kreatyny to polecamy nasz produkt PN Nutrition Complete Creatine w, którym użyliśmy najczystszego dostępnego na rynku surowca Creapure®, ,który na dodatek produkowany jest na terenie Unii Europejskiej i poddany jest kontroli jakości, aż do momentu trafienia do docelowego klienta przez firmę Alzchem GMBH. Dzięki temu możesz być pewien, że produkt będzie bezpieczny do stosowania nawet dla osób o tak wrażliwym zdrowiu jak seniorzy.

Do końca roku z kodem „kreatynadlaseniora” możesz kupić kreatynę o 10% taniej.

Bibliografia.

[1] – https://academic.oup.com/biomedgerontology/article/61/1/72/549632

[2] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21394604

[3] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6093191/

[4] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8067763/

[5] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15273072/